Elhunyt tanszékünk alapítója, Prof. Dr. Rechnitzer János
Rechnitzer János (1952-2023)
Nagy szomorúsággal kellett elfogadnunk, hogy a tanszékünk alapítója, évtizedekig a vezetője Prof. Dr. Rechnitzer János örökre itt hagyott bennünket. Ő volt a regionális tudomány egyik legnagyobb magyar képviselője és iskolateremtője. Az 1986-ban az MTA RKK Észak-dunántúli Osztály első osztályvezetője, aki a Széchenyi István Főiskola (Széchenyi István Egyetem jogelődje) és az Intézet közötti együttműködés első magját elvetette. 1991 szeptemberében Rechnitzer János tudományos osztályvezető és Szekeres Tamás főigazgató közös megállapodása értelmében ún. külső tanszék alakult Regionális Gazdaságtan Tanszék néven, és 1991 szeptemberétől már az üzemgazdász szakon belül elindult a településgazdász szakirány, ami a regionális tudomány oktatásának első szárnycsapása volt Győrben. A Főiskolán akkor már működő Közgazdaságtudományi Kar szerves részévé vált az akkor még külső tanszék.
2002-ben, az egyetemalapítás évében a Széchenyi István Egyetem, a Jog- és Gazdaságtudományi Karán belül a korábban külső tanszékként működő tanszék Regionális Tudományi és Közpolitikai Tanszék néven folytatta működését Rechnitzer professzor vezetésével. A régi/új tanszék nagy feladata volt a bolognai folyamat bevezetésének keretében a BSc képzésre való felkészülés, és a közszolgálati BSc szak indítása, ami 2006 szeptemberében akkreditációt nyert. A kétszintű felsőoktatási képzés keretében a regionális és környezettudományi mesterszak akkreditációja is sikeres volt, és 2008 januárjától a tanszék gondozásában megindult a mesterképzés. Az oktatási vertikum 2004-ben vált teljessé, mert a tanszék és a Jogi- és Közgazdaságtudományi Kar bázisán létrejött a Multidiszciplináris Társadalomtudományi Doktori Iskola Rechnitzer János akkori dékán és tanszékvezető vezetésével, majd az önálló jogi kar kiválásával 2008-ban a Regionális Tudományi Doktori Iskola. A rektorhelyettesi, és a doktori iskolai feladatok miatt a felépített tanszék vezetését átadta ugyan, de munkájával, aktív szervezőkészségével és világos meglátásaival az utolsó pillanatig segítette a tanszék munkáját.
Az iskolateremtő elment, de itt hagyta az örökségét, melyet az utódok, a tanítványai visznek tovább az ő szellemében. Gazdag szellemi örökséget hagyott hátra a szakma számára, 500 tudományos publikációja a jövő nemzedékének is alapot ad a regionális tudomány tanulmányozásához, az eddigi több mint 3700 hivatkozás jól mutatja regionális tudomány területén megteremtett szakmai elismerését. A gazdag szakmai életműve a biztos, szeretetteljes családi háttér segítségével, unokái szeretetével tudott kiteljesedni, ahogy ezt többször hangsúlyozta beszélgetések közben. A tanszék valamennyi kollégája nevében köszönjük tanszék teremtő és építő munkádat.
Fájdalommal búcsúzunk, nyugodj békében!